Pri učení doma sa nevyhneme opravovaniu chýb. Na rozdiel od školského prostredia, je opravovanie chýb doma náročnejšie. Rada by som sa s vami podelila o to, na čo sme spolu s mojimi deťmi prišli a o to, čo pomáha nám. Rozmýšľali sme nad tým dlho a aj vy si doprajte čas na to, ako sa s chybami a chybičkami popasujete doma.
„Chceš vedieť, kde vidím chybu alebo nie?“
„Chceš si chybu opraviť alebo ti stačí, že som ti to povedala?“
„Chceš chybu tak nechať? Nevadí ti, že pošleme zošit s neopravenou chybou?“
Pýtam sa tak len vtedy, keď dokážem prijať aj odpoveď „Nechcem, si chybu opraviť“
3. Dovolím dieťaťu odísť. Niekedy je upozornenie na chybu prijaté veľmi silnou emočnou reakciou. Hnevom, búchaním, hádzaním ceruzky alebo plačom. Niekedy je toho na dieťa veľa. Tak si dávame pauzu. Poviem: „Poď od stola a daj si krátku pauzu.“ Využívam ju na to, aby dieťa hnev vybilo – búcha alebo kope do podušky na to určenej alebo skúšame to, čo nám na hnev funguje. Niekedy sa len silno objímeme, aby sme nechali vyplaviť slzy von. Často som i ja nahnevaná. Vtedy väčšinou nahnevane poviem: „Choď od stola preč!“ A keď sa upokojím, poviem: „Prepáč, bolo toho na mňa veľa. Nemala som na teba kričať.“
4. Pomaly ďalej zájdeš. Neopravujem chyby hneď, ako ich vidím. Dávam deťom čas, aby chybu našli samé. Pri čítaní slova/ vety / riadka čakám, kým dočítajú. Ak sa neopravia:
Po tejto príprave si slovo / vetu prečítame ešte raz. Samozrejme, ak chceme a emočne to zvládame.
Väčšinou sa o tom rozprávame, keď už robíme niečo iné len tak pomedzi reč alebo sa k tomu cielene vrátim. A všímame si znamenia života, tak to aspoň voláme my doma. Za ten čas spoločného učenia sa, sa nám chyby do života dostali pomerne často:
Viem, že napriek tomu všetkému sa budeme stále hnevať. Ono sa to bez hnevu občas nedá. Najmä preto, že v každom hneve sa skrýva kúsok sklamania alebo smútku. V dnešných dňoch je veľa mojich on-line konzultácií práve o tomto. A viem ešte jednu vec. Mnoho konfliktov pri písaní úloh a učení sa, zvlášť pri deťoch s poruchami pozornosti, je spôsobené tým, že sa nerešpektujú ich špecifické potreby. A práve o napĺňaní týchto potrieb je videokurz Učte sa doma s väčšou ľahkosťou. Tak ak máte pocit, že nechcete na všetky tie emócie ostať sami, ozvite sa.