Aktivity na podporu grafomotoriky a úchopu do 6 mesiacov

aktivity obdobie 0 mesiacov – 6 mesiacov

Polohovanie na brušku – najcennejšia aktivita

Snáď každá maminka odchádza z pediatrickej kontroly s informáciou, že polohovanie na brušku je dôležitou aktivitou. Ale možno nie každý si vie predstaviť, ako veľmi súvisí s grafomotorikou. Polohovanie na brušku (angl. termín tummy time) je u más známy aj ako „pasenie koníkov“. Inak vôbec netuším prečo? Ak niekto viete, dajte mi vedieť 😊.

Je dôležité pre:

  • Podporu vývinu hrubej motoriky, zrakového vnímania a senzorického systému,
  • Rozvíjanie tzv. stredu tela – svalov krku, ramien a chrbta, ktoré sú dôležité pre správne držanie tela a ako prevencia podopierania si hlavy pri písaní.

S polohovaním sa môže začať hneď po návrate z pôrodnice. Začína sa polohovaním v krátkych časových dotáciách 2 – 5 minút naraz. Postupne, ako sa posilňujú svaly, sa táto doba navyšuje. Aby ste mali predstavu. Napríklad v 3 mesiacoch sa odporúča počas celého dňa byť v tejto polohe 1 hodinu denne. Táto doba je rozložená na viacero krátkych aktivít v tejto polohe.

Objavovanie vlastných rúk

Približne prvých 8 týždňov dieťa nevie používať svoje ruky. Učí sa zaostrovať zrak. Aj preto spoznáva viac tvár rodičov, ako svoje ruky. Ideálna vzdialenosť  k prvým zrakovým hrám je asi 25cm. A nezabúdajte, že ľudská tvár je vždy zaujímavejšia ako veci.

A tak spoznávanie vlastných rúk začína postupne. Môžete si všímať ako dieťa fascinovane na ruky hľadí, dotýka sa svojich rúčiek a samozrejme si ich strká do pusy. Vraví sa, že pre 3 mesačné dieťa sú ruky tou najlepšou hračkou.

Zároveň skúmanie ústami je súčasťou poznávania sveta. Nedá sa mu zabrániť a ani sa to neodporúča. Radšej venujte energiu čistote, akoby ste ju venovali bráneniu dávania si vecí do úst.

S objavovaním rúk a so schopnosťou s uchopiť predmety sa začína diať fascinujúci proces objavovania. Dôležitým posolstvo tohto obdobia je „niečo vidím, niečo spravím a niečo sa stane“.

  • hry, kedy v zornom poly dieťaťa visí hračka a dieťa do nej buchne a hračka sa pohne,
  • hry kedy dieťa drží hrkálku, pohne rukou a hrkálka vydá zvuk,
  • situácie, kedy dieťa niečo uchopí do ruky, dá ich do úst a ucíti štruktúru a chuť.

Úchop predmetov do rúk

Na začiatku cca prvých 6 týždňov má dieťa ručičky v pästi. Zároveň má aktivovaný úchopový reflex. Ak sa dotknete jeho dlane prstom, reflexívne a pevne uchopí váš prst (a teda aj čokoľvek iné). Tento reflex okolo veku 2 mesiace nahradzuje zámerný pohyb. Zároveň približne v tomto období dieťa otvára dlaň (a teda nemá väčšinu času dlaň zovretú v päsť). To je ten čas, kedy začíname uchopovať, pretože od tejto chvíle je dieťa pripravené brať do rúk predmety.

Ak by ste radi spoznali celkový vývin úchopu a grafomotoriky, nájdete ho v tomto blogu.Vývin úchopu a grafomotoriky

Môj pohľad na predmety:

  • ponúkajte predmety rôznej veľkosti tak, aby dieťa malo príležitosť vnímať veľkosť a tomu prispôsobovať úchop. Pri menších predmetov roztvorí dlaň menej ako pri väčších. Stále však hovoríme o dlaňovom úchope, čiže nepodávame maličké predmety.
  • Ponúkajte predmety s rôznymi povrchmi a rôznych tvarov. Ponúkajte rôznorodosť podnetov – mäkké vs tvrdé, jemné vs drsné a podobne
  • Myslite na to, že väčšina predmetov skončí v ústach
  • Podávajte predmety z rôznych pozícií (brucho, chrbát, šikmá plocha vytvorená telom rodiča) a z rôznych smerov

Masírovanie rúk

Masáže sú užitočným spôsobom ako podporovať vývin. Preto masírovanie (nielen) rúk je vítanou aktivitou od narodenia. Myslíte na to, že najintenzívnejší zážitok je pri masáži koža na kožu. Pre príjemnejší pocit vo všeobecnosti pomáhajú kvalitné oleje.

A prečo vo všeobecnosti? Pretože tzv. taktilne defenzívne deti nemajú radi masáže resp. jemné dotyky a rôzne oleje. Ak zachytíte, že pre vaše dieťatko nie je masáž príjemná, skúste:

  • vyradiť olej či krém,
  • nahradiť jemné dotyky pevnými,
  • alebo rešpektovať a masáže nerobiť

 

Verím, že Vám informácie v blogu prišli inšpiratívne. Ak poznáte vo svojom okolí maminky, ktoré by informácie zaujali, prosím prezdieľajte tento blog. Budem vďačná, ak mi pomôžete šíriť zaujímavé a užitočné informácie svetom.

Pre sledovanie viacerých tipov ma nájdete na sociálnych sietiach Facebook CentrumDys a Instagram CentrumDys

Komentáře